Genetika odhalila ze vzorku DNA podobu mrtvého muže

Genetika odhalila ze vzorku DNA podobu mrtvého muže

Ve Švédsku se před skoro 2 lety nalezlo tělo neznámého muže. To ale bylo bohužel nalezeno bez hlavy a rukou. Z tohoto důvodu nedošlo k jeho identifikaci.

V mnoha případech pomůže, nicméně tentokrát nepomohla ani běžná DNA analýza, která by odhalila souvislost s nějakou osobou z policejní databáze. Švédská policie se proto obrátila na odborníky a na základě DNA nechala vypracovat přibližnou podobu muže. To se povedlo a vytvořená podobizna se bude porovnávat s pohřešovanými osobami v Evropě.

Mgr. Marian Baldovič, PhD. k tomuto případu řekl následující „Studiemi byly dokázané varianty DNA, které souvisejí s danou pravděpodobností vzhledu, například tvar nosu, tvar očí, nebo pigmentace. Co se týká národnosti muže, to se z DNA bohužel zjistit nedá. Národy jsou z pohledu genetiky velmi mladá záležitost. Genetika tedy málo koresponduje s etnickými variantami. Nicméně geografický původ stanovený na základě analýzy DNA na úrovni regionů Evropy může být a mnohokrát i je poměrně nápomocný při hledáni a identifikaci osob. ”

Tato metoda se používá pouze v krajních případech, jedná se totiž o náročnější analýzu a ve výstupu pracující s mnoha pravděpodobnostními modely. Vzestup podobných metod v DNA analýzách však intenzivně roste a my věříme, že genetika je budoucnost nejen pro předvídání zdravotních komplikací, ale je stále přesnější i k identifikaci zločinců a obětí.