Pro koho je test vhodný?
Mutace genů zapříčiňující zvýšené riziko vzniku trombózy jsou vrozené a dědí se. Proto se test doporučuje podstoupit příbuzným osob u nichž se tato nemoc již projevila.
Co tento test může odhalit?
Test pomůže odhalit genetické predispozice ke vzniku této choroby.
Jak test probíhá?
Genetické vyšetření se provádí ze vzorku vaší DNA, jehož odběr je bezbolestný a zabere maximálně pět minut. Lze jej získat stěrem z dutiny ústní nebo z krevního odběru. Záleží jen na vás, jakou variantu si vyberete.
Kdy obdržím výsledky testu?
Výsledky obdržíte do 10 dnů od přijetí vzorku vaší DNA.
Žilní trombóza je doslova „strašákem“ mnoha lidí, kteří překročili 50. rok života. A není se čemu divit. Vždyť právě trombóza má v našich zeměpisných a kulturních podmínkách na svědomí vyšší počet úmrtí než obávaný infarkt myokardu. Toto onemocnění je záludné i v tom, že se ve velké většině případů neprojevuje příliš dramatickými příznaky.
V určitých situacích může v cévách dojít k procesu srážení krve, pro který se v medicíně užívá název trombóza. Trombus čili uvolněná žilní sraženina může následně způsobit ucpání a zneprůchodnění cév. Jestliže se žilní trombóza objeví, musí být neodkladně léčena, v opačném případě hrozí uvolnění sraženiny, která může způsobit až smrt.
Existuje řada vnějších faktorů, které riziko vzniku trombóz zvyšují, například: kouření, prodělané velké operace, špatná funkce žil a křečové žíly dolních končetin, užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální léčby, omezení hybnosti při delším upoutání na lůžku nebo při cestování letadlem, menší zavodnění organismu a rakovina (nádory tvoří látky zvyšující srážlivost krve), obezita, těhotenství, porod či šestinedělí.
Vyšetření je vhodné, pokud…
- plánujete dlouhý let nebo cestujete často letadlem
- se chystáte podstoupit plánovanou operaci
- užíváte hormonální antikoncepci nebo náhradní hormonální terapii
- jste prodělal/a žilní trombózu a/nebo plicní embolii
- jste prodělal/a infarkt myokardu a/nebo cévní mozkovou příhodu v mladším věku
- některý z vašich pokrevních příbuzných (především sourozenců, rodičů a prarodičů) prodělal žilní trombózu a/nebo plicní embolii
- váš přímý pokrevní příbuzný (rodič, sourozenec) prodělal infarkt myokardu a/nebo cévní mozkovou příhodu v mladším věku
- jste opakovaně samovolně potratila
- se vám s partnerem nedaří otěhotnět a chystáte se na plánovanou asistovanou reprodukci
- ve vašem těhotenství nastala některá z těchto komplikací: předčasné odloučení placenty, infarkt placenty, zvýšený krevní tlak, selhávání ledvin, opožděný růst plodu, rozštěpové vady páteře a míchy u plodu, odúmrtí plodu
K objednanému testu vám zašleme balíček obsahující:
1) dokumenty, které je potřeba pečlivě vyplnit
2) sadu pro odběr vzorku vaší DNA.
Návod na správný odběr z ústní dutiny je součástí odběrové sady.