Additionally, paste this code immediately after the opening tag: GHC Genetics | Genetické testování
Detail na ruku lékaře, kde je 3D silueta lidského těla, která znázorňuje screening.

GenScan®

„Za to můžou geny,“ slýcháme často, jedná-li se o nadaného umělce nebo sportovce. Geny ale nemohou jen za to dobré, co člověk dostal do vínku. Jsou zodpovědné i za celou řadu dědičných chorob, které život komplikují a jimž bychom se měli snažit maximálně předcházet. K tomu vám poslouží analýza GenScan – nejrozsáhlejší komplexní genetické vyšetření na trhu, speciálně zaměřené buď na mužské nebo ženské tělo. Test odhalí předpoklady k rozvoji dědičných onemocnění a na základě jeho výsledků můžete vhodně upravit svůj životní styl.

více info
Detail na nohy s podpatky sedící ženy ve fialových šatech.

TromboGen®

Chystáte se na dlouho plánovanou operaci? Cestujete často letadlem? Užíváte hormonální antikoncepci? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, pak zbystřete. Uvedené příklady vnějších faktorů jsou totiž v kombinaci s genetickými faktory do značné míry určující pro vznik trombózy a následných komplikací. Naopak pro prevenci a minimalizaci problémů spojených se vznikem trombózy a tromboembolické nemoci je důležitá znalost Vašich genetických dispozic, kterou Vám poskytne pouze test DNA. Na základě jeho výsledků může pacient vhodně upravit svou životosprávu i životní styl, čímž se možnost výskytu tromboembolické nemoci výrazně sníží.

více info
Usmívající se muž ve středním věku u v tyrkysové košili.

GenForMen®

Muži se v péči o vlastní zdraví v zásadě dělí na dva stereotypy. Na jedné straně je pan Neohrožený, kterého nic nerozhodí a který hrdě prohlašuje, že byl u doktora naposledy při vlastním porodu a do nemocnice ho při zranění nedostanete, dokud netrčí kosti nebo nechybí nějaká končetina. Jeho opakem je pan Čajíček, hypochondr a člen věrnostních klubů všech lékáren, který si zálibně listuje v lékařském slovníku a poznává u sebe příznaky minimálně 15 závažných onemocnění najednou. Co kdyby si oba pánové zjednodušili život a zjistili, jaká vážná zdravotní rizika jim do budoucna skutečně hrozí? Přesně takové informace dokáže poskytnout GenForMen®, náš genetický test speciálně pro muže.

více info
Mladá dívka v tyrkysové halence si podpírá prstem bradu a s úsměvem kouká do boku.

GynGen®

Moderní medicína se všemožnými prostředky snaží závažným nemocem zcela předcházet, případně je odhalovat a léčit v jejich počátečních fázích, kdy se jim dá nejúčinněji čelit. Některé z těchto tzv. civilizačních chorob se mnohem častěji objevují u žen, na což reaguje náš speciální test s názvem GynGen. Ten využívá nejnovějších poznatků molekulární genetiky a nabízí komplexní genetickou analýzu zaměřenou primárně na ženy.

více info
Mladá hnědovlasá žena s velkým úsměvem a bílými zuby.

DentalGen®

Mnoho lidí se domnívá, že se jich onemocnění ústní dutiny zvané parodontitida vůbec nemůže týkat. Opak je pravdou. Tato nemoc, která fatálně postihuje chrup a má i negativní důsledky pro celkové zdraví organismu, v různé formě postihuje více než třetinu populace. Známé projevy nejpokročilejšího stádia onemocnění, tedy viklání a vypadávání zubů, se často objevují až v momentě, kdy jsou následky nevratné. Parodontitida do té doby může probíhat zcela skrytě a laik si jí dlouho nemusí všimnout. Vyšetření DentalGen zjišťuje přítomnost kmenů bakterií způsobujících parodontitidu a přispívá tak k jejímu odhalení už v raných fázích nemoci.

více info
Dívka, která stojí ve sportovní podprsence u moře a hledí do dáli.

Rakovina Prsu

Rakovina prsu patří mezi nejčastější zhoubná nádorová onemocnění žen a jeho výskyt u nás v posledních letech vytrvale stoupá. Navzdory tomu mnoho Češek stále podceňuje význam pravidelných kontrol, jejichž důležitost roste úměrně s věkem i rizikem vzniku rakoviny. Nejčastěji se rakovina prsu a vaječníků objevuje u žen mezi 50. a 60. rokem života, u nádorů ovlivněných dědičnými dispozicemi ale již mnohem dříve, zpravidla po 30. narozeninách. Proto nepodceňujte toto zákeřné onemocnění a nechte své geny BRCA (BReast CAncer) otestovat!

více info
3D obrázek lidského těla s červeně zvýrazněným srdcem.

Kardiogen®

Onemocnění srdce a cév (CVD – Cardiovascular diseases) patří mezi tzv. civilizační choroby a pravděpodobnost jeho výskytu vzrůstá s věkem. Za rizikový se považuje věk nad 45 let u mužů a nad 55 let u žen. Zásadní vliv na vznik řady kardiovaskulárních onemocnění má ateroskleróza, která je častější u mužů než u žen před menopauzou. K nižšímu riziku u žen přispívá ochranný vliv estrogenů. V ČR se kardiovaskulární onemocnění podílejí na 50 % z celkové úmrtnosti obyvatel. Test Kardiogen dokáže zjistit riziko vzniku onemocnění srdce a cév, a to i před výskytem prvních klinických příznaků.

více info
Otec běžící se svým synem na ramenou po louce.

Papagen® Test otcovství

Testy otcovství dobře známe především z filmů, kde s sebou obvykle přináší dějovou zápletku. Genetický test PapaGen® je tu ale od toho, aby zápletky rozmotával a pomáhal lékařům s nalézáním diagnóz. Genetická analýza totiž hraje významnou roli nejen v určování otcovství, ale také z medicínského hlediska – v případě rizika dědičné choroby nebo možnosti dárcovství orgánů.

více info
Mladá maminka, která si hraje se svou sedmi letou dcerou na louce.

Mamamgen® Test mateřství

V životě mohou nastat okolnosti, které vás vedou k tomu, abyste si ověřili svoji biologickou příbuznost s další osobou. V některých situacích potřebujete získat jistotu, že jste skutečně biologickou matkou svého dítěte nebo naopak dítětem své matky. Určení biologické příbuznosti může mít význam ale i z medicínského hlediska, a to v případě rizika dědičné choroby nebo možnosti dárcovství orgánů

více info
Prarodiče, rodiče a děti ležící v kruhu na trávě.

Familia

V životě mohou nastat situace, kdy si potřebujete ověřit nebo zjistit svoji biologickou příbuznost s dalšími osobami. Například v určování otcovství, kdy nelze získat DNA předpokládaného otce dítěte, je možné jeho otcovství určit nebo vyloučit pomocí analýzy DNA jeho rodičů, tedy prarodičů dítěte. Jde o určení příbuzenského vztahu prarodiče–vnuk/vnučka. Aby byl výsledek testu jednoznačný, je potřeba analyzovat i vzorek matky dítěte. Pokud však není ani vzorek matky k dispozici, spolehlivost výsledku závisí na více okolnostech, zejména na pohlaví dítěte. V takovém případě je vhodné s námi konkrétní situaci konzultovat ještě před samotným objednáním testu.

více info
Graficky znázorněn rodokmen v modrých barvách s lékařem v pozadí.

Genealogie

Žili vaši předci v Číně nebo v Severní Americe? Chodí někde po světě člověk, který je s vámi geneticky příbuzný? Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví náš genealogický test DNA. Může být ideálním dárkem ke kulatým narozeninám a zároveň zajímavou sondou do historie vašeho rodu.

více info
Na obrázku spokojení usmívající se rodiče s malou holčičkou a chlapečkem.

Duolinea

Při pátrání po svém původu se můžete potýkat s různými překážkami. Genetický test vám toto pátrání výrazně usnadní a odhalí vaše nejhlubší kořeny. Získané informace jsou užitečné při zkoumání rodinné historie a genealogie, při sestavování vzdálených příbuzností nebo rodokmenů (Y haplotyp se dědí spolu s příjmením), v menší míře také při hledání původu sledované linie a jejího nositele. Testem se stanoví příslušnost vyšetřovaného člověka k Y-DNA haploskupině (Y-DNA klanu) a současně také k mtDNA haploskupině (mtDNA klanu).

více info
Dvě zrzavé dívky - dvojčata, sedící na lavičce, držící se kolem ramen.

Twin

Test DNA umožňuje jednoznačně zjistit, zda jsou dvojčata jednovaječná (monozygotní) nebo dvojvaječná (dizygotní). Přibližně dvě třetiny ze všech dvojčat jsou dvojvaječná. Určit zygozitu dvojčat není snadné. Pokud se narodila dvojčata s rozdílným pohlavím, jde s velkou pravděpodobností o dvojčata dvojvaječná. Jednovaječná dvojčata jsou rozdílného pohlaví pouze v ojedinělých případech, kdy došlo ke genetické mutaci během nitroděložního vývoje.

více info
Zátiší mléčných výrobků. Je zde džbán s mlékem a sýry.

Laktózová intolerance

Slovní spojení laktázová intolerance už jste možná někdy slyšeli. O částečné nebo úplné neschopnosti trávícího traktu zpracovávat laktózu, tedy mléčný cukr, se totiž v dnešní době mluví velmi často. Laktózovou intolerancí trpí přibližně každý šestý člen populace, přičemž více se vyskytuje u jižních národů. Využijte proto genetického testu, který vám bezbolestně potvrdí či vyvrátí, zda vaše případné problémy se zažíváním způsobuje právě tato nemoc, ale také to, zda k ní nemáte predispozice.

více info
Ovoce vyfocené zeshora na dřevěném podkladu.vvvvvvvvvvvvv

Fruktózová intolerance

Hereditární fruktózová intolerance je dědičné onemocnění, které se projevuje neschopností metabolisovat fruktózu a ovocné cukry. Fruktóza je obsažena hlavně v ovoci - ovocných sirupech, kompotech, marmeládách - ale také v medu, kysaném zelí, brukvovité nebo cibulové zelenině. Postižené osoby trpí silnými bolestmi břicha, zvracením a hypoglykemií (pokles hladiny glukózy v krvi) po přijetí potravy s obsahem fruktózy, sacharózy nebo sorbitolu. U těchto osob může dlouhodobý příjem fruktózy vést k vážnému poškození jater a ledvin.

více info
Na tabletu ukázany chemický vzorec histaminu s fonendoskopem.

Histaminová intolerance (HIT)

HIT může způsobit nesnášenlivost některých potravin. Histamin je přítomen v potravinách především v důsledku procesu zrání a fermentace, jelikož vzniká působením bakterií (bakteriální dekarboxylací) z aminokyseliny histidinu. To je příčina vysokého obsahu histaminu v potravinách, které jsou mikrobiálně produkovány, fermentovány nebo delší dobu ukládány. Histamin nelze zničit tepelnou úpravou ani zmrazením. U osob se sníženou aktivitou DAO (odbourávání histaminu enzymem diaminooxidázou) je kapacita odbourávání histaminu značně omezena, což je důvodem, proč konzumace potravin s vysokým obsahem histaminu může vést k již zmíněným intolerančním reakcím.

více info
Obrázek ztvárňuje suroviny obsahující lepek - těstoviny, mouka a další na dřevěném podkladu.

Celiakie

Bezlepkovou dietu lze dnes považovat za módní trend. Na chuť jí přišla celá řada lidí, a to včetně profesionálních sportovců. Vynachválit si ji nemůže například tenista Novak Djokovič, který se díky ní údajně cítí méně unavený a nemá problémy s váhou. Někteří si ale tento módní trend dobrovolně nevybrali. Na bezlepkovou stravu museli přejít kvůli autoimunitní chorobě zvané celiakie. Náš genetický test dokáže téměř stoprocentně vyloučit možnost, že se u vás celiakie objeví a v kombinaci s imunologickým vyšetřením také může snížit množství nepříjemných endoskopií, které se k potvrzení diagnózy onemocnění využívají.

více info
Kádinky a zkumavky s pipetou.

Sexuálně přenosné choroby (STD)

Neléčené pohlavní nemoci a jejich komplikace mohou způsobit poruchy plodnosti, ovlivnit průběh těhotenství (potraty, předčasné porody), ale mohou se přenášet i na plod (poškození dítěte s trvalými následky). Nejspolehlivějším způsobem prevence je dlouhodobý vztah s jedním neinfikovaným partnerem. Ochranou před většinou pohlavních nemocí je především použití kondomů. Náš genetický test zjišťuje přítomnost DNA patogenů pro sexuálně přenosné nemoci (STD), konkrétně lidské papiloma viry (HPV-HR/ LR), Herpes viry (HSV 1, 2) Chlamydia trachomatis, Treponema pallidum (syfilis) a Neisseria gonorrhoeae (kapavka).

více info
Pět zkumavek s pipetou.

Rezistence vůči viru HIV

Při výzkumu viru HIV došli vědci k velmi zajímavému zjištění. Některé osoby, které velmi často přicházely do styku s HIV pozitivní krví, buď neonemocněly AIDS, nebo dokonce nebyly ani HIV pozitivní. To vědce přimělo ke genetickému zkoumání rozdílů mezi HIV pozitivními osobami a osobami, které ač mohly, tak se HIV pozitivními nestaly. Vědci našli dokonce několik genů, jejichž některé varianty chrání člověka před nákazou virem HIV nebo v případě nákazy tímto virem člověku neobyčejně prodlouží život. Virus ke svému vstupu do buňky potřebuje, aby na ní byly přítomny receptory umožňující vstup do jejího nitra. Mezi tyto receptory patří například CD4, ovšem nezbytná je také přítomnost koreceptoru – CCR5 nebo CXCR4. Jak bylo v posledních letech zjištěno, mutace koreceptoru CCR5 vede k rezistenci vůči viru HIV či k lepší prognóze po nákaze.

více info
Mikroskop

Lidské papilomaviry (HPV)

HPV nebo-li Human papillomavirus (Lidský papillomavirus) je považovaný za hlavní příčinu vzniku cervikálního karcinomu (zhoubného nádoru děložního hrdla). Rakovina děložního čípku je způsobována určitými typu papillomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného i zhoubného nádoru.

více info
Muž ve věku 50 let s šedivými mirně vypadanými vlasy.

Androgenní alopecie (AGA)

Řídnutí vlasů postihuje především muže, ale v některých případech i určité procento žen. Příčiny ztráty vlasů mohou být různé, od imunologických, alergologických až po genetické. Androgenní alopecie je geneticky podmíněné onemocnění a má charakteristický vzhled. Vypadávání a pomalejší růst vlasů postihuje specifickou část hlavy, pleš je ostře ohraničená s podkovovitým pruhem vlasů po stranách a na zadní části hlavy. Mezi obvyklé způsoby léčby patří farmakoterapie, injekční terapie, terapie vlastní plazmou nebo chirurgické metody.

více info
Ikonka panáčka s otazníkem

Zeptejte se nás

Nejste si jisti, která vyšetření vám poskytnou tu nejlepší preventivní péči? Poradíme vám na telefonu +420 800 390 390 nebo odpovíme emailem na Vaši zprávu.