On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Rakovina prsu a ovarií (vaječníků)

Rakovina prsu (nejčastěji karcinom) je nádorové onemocnění prsní žlázy, bývá diagnostikováno každoročně u několika milionů žen na celém světě. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí na nádorové onemocnění žen. Její výskyt stoupá s délkou života. Většina žen onemocní po 50. roce věku, riziko však hrozí i mladým ženám. Tím, že je tento zhoubný nádor v mladém věku relativně vzácný, je často diagnostikován pozdě, může být zpočátku zaměněn za nezhoubné a jiné pravděpodobnější onemocnění prsu. Karcinom prsu je v naprosté většině případů záležitostí žen, nevyhýbá se však ani mužům, které postihuje v jednom procentu.

Příznaky

V počátečních fázích onemocnění se rakovina prsu nemusí nijak projevit. Později na sebe upozorní nejčastěji přítomností různě velkého hmatatelného útvaru v prsu nebo jeho okolí. Nádor může deformovat tvar prsu a měnit jeho ohraničení. Způsobuje často změnu vzhledu a konzistence prsu a jeho citlivost. Některé typy nádorů se kromě toho projevují i mléčným nebo krví zbarveným výtokem z bradavky. Změny mohou postihnout i kůži, oblasti nad nádorem bývají zarudlé a zvrásnělé. Při rozšíření nádoru jsou kromě útvaru v prsu hmatné i lymfatické uzliny v podpaží. K obtížím se postupně mohou přidat i projevy vzdálených metastáz v játrech, kostech nebo mozku.

Příčiny

Nádorová přeměna buněk vzniká při současném působení několika různých nepříznivých podmínek. V případě rakoviny prsu se pravděpodobně jedná především o genetické vlohy, působení hormonů a vliv diety. Výskyt rakoviny prsu v rodině zvyšuje riziko onemocnění i u dalších příbuzných žen, nejrizikovější je výskyt u matky, sestry nebo dcery. Za vznik zodpovídají například dva geny označované jako BRCA 1 a BRCA 2, jejich přítomnost velmi významně zvyšuje pravděpodobnost onemocnění.

Prevence

V rukách specialisty může lék tamoxifen snížit riziko vzniku rakoviny prsu u žen s genetickými dispozicemi až o 50%. Po dobu 5 let se užívá jedna tableta denně, ochranný efekt trvá celoživotně. Jeho užitečným vedlejším účinkem je zachování kostní hustoty (prevence osteoporózy), jeho určitým negativním efektem je zvýšení rizika cévních mozkových příhod, plicních embolií a rakoviny dělohy. Pro tyto nežádoucí účinky je tamoxifen oprávněn lékař podat pouze v případě, že riziko vzniku rakoviny prsu je významně vyšší než riziko spojené s vedlejšími účinky léku.

Léčba

Léčba rakoviny prsu a ovarií  závisí na mnoha okolnostech. Lékař před jejím zahájením zvažuje typ nádoru, jeho schopnost reagovat na působení hormonů, velikost nádorové masy, rozšíření nádoru, věk i celkový zdravotní stav organismu. V léčbě se uplatňuje několik základních metod, v určitých případech je vhodná i jejich kombinace. Cílem chirurgické léčby je úplné vyříznutí nádoru i s částí zdravé tkáně, výkon spočívá v odstranění části tkáně s nádorem nebo celého prsu včetně spádových lymfatických uzlin. Sníží se tím riziko pozdějšího návratu rakoviny.

Jakým způsobem odhalí analýzy riziko vzniku rakoviny prsu?

Genetická analýza GenScan odhalí nejzávažnější mutace v genech BRCA1 a BRCA2 a závažné mutace v genech zodpovídající za správnou opravu poškozené DNA vedoucích ke vzniku rakoviny prsu. Při odhalení rizika lékaře a klienta upozorní na potřebu zvýšení četnosti preventivních prohlídek a dalších preventivních opatření.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz