On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Osteoporóza

Osteoporóza je nemoc, při níž se zmenšuje hustota kostní hmoty, v důsledku čehož se kost snadno láme. Postihuje jednu ze tří žen, též muže ve vyšším věku. Je možné jí včas předcházet - čím dříve začnete proti ní bojovat, tím lepší budou vaše vyhlídky, že se ve vyšším věku vyhnete bolestem a zlomeninám.

Příznaky

První známkou osteoporózy mohou být silné bolesti v zádech nebo zlomenina - nejčastěji zápěstí, krčku stehenní kosti nebo páteře. Dalším klasickým příznakem je postupná ztráta tělesné výšky provázená zprvu sotva znatelným vývojem "kulatých" zad. RTG vyšetření zubů může odkrýt časné stadium osteoporózy zjištěním řídnutí kosti dolní čelisti.

Příčiny

U starších žen je pokles estrogenových hormonů po menopauze přímo spojen s dramatickým vzestupem rizika osteoporózy. Hormon estrogen pomáhá tělu vstřebávat vápník, udržuje silné kosti. Rovněž u starších mužů se může vyvinout osteoporóza, ale kostní ztráty jsou méně závažné, protože hustota kostí je u mužů větší než u žen. Jiným rizikovým faktorem je časná menopauza, nedostatek cvičení, strava chudá na vápník a jiné nutriční látky, které jsou předpokladem k optimální tvorbě kostí. Riziko stoupá, jsou-li kosti během života slabé, po přechodu, při podvýživě, při výskytu osteoporózy v rodině nebo při dlouhodobém užívání kortikoidů.

Prevence

Základní doporučení k prevenci osteoporózy vycházejí z faktorů, které ovlivňují výživu a stavbu kostí. Je doporučována změna jídelníčku a jeho doplnění o potravinové doplňky s vápníkem a vitamínem D, a to v závislosti na věku a na výsledcích analýzy GenScan. Dále je jednoznačně doporučován pohyb – alespoň 30 minutové cvičení, v ideálním případě každý den – patří sem např. rychlá chůze, tenis, plavání, tanec apod. Kouření tabákových výrobků bohužel ovlivňuje negativně nejen plíce a srdce, ale i kosti tím, že tabákový kouř snižuje vstřebávání vápníku z trávicí soustavy a potlačuje pozitivní efekt estrogenů na kvalitu kostí. Prevencí u žen může být též nasazení náhradní hormonální terapie. U osob s vyšším rizikem vzniku osteoporózy je vhodné pravidelné sledování hustoty kosti u specializovaného lékaře, který v případě potřeby nasadí adekvátní léčbu.

Léčba

Léčba pokročilejších stádií osteoporózy se již většinou neobejde bez užívání léků. Ani ty však spolehlivě nenahradí výše zmíněnou změnu životního stylu. Z léků se používají látky podporující novotvorbu kostní hmoty, kalcitonin, přirozený hormon lidského těla, který podporuje ukládání minerálních látek do kostí. Vápník může být podáván v tabletách spolu s fluorem. Hormonální substituční léčba pomáhá při odstraňování nepříjemných psychických i fyzických obtíží spojených s hormonálním přechodem v menopauze. Spolu s nimi dokáže příznivě ovlivnit i rozvoj osteoporózy. Tato léčba musí být přísně kontrolována gynekologem. Vhodnost použití náhradní hormonální terapie z genetického hlediska je navíc testována v rámci analýzy GenScan.

Jakým způsobem odhalí GenScan riziko vzniku osteoporózy?

Genetickou analýzou GenScan jsou vyšetřeny geny, které se přímo podílejí na stavbě kosti. Patří sem především gen pro kolagen typu I, gen pro estrogenní receptor a gen pro receptor pro vitamín D. Z uvedeného je patrné, že jsou testovány právě ty geny, jejichž činnost může být ovlivněna úpravou životního stylu. Lékař na základě analýzy GenScan získá informaci, zda je funkce některého z uvedených genů poškozena. Na tomto základě Vám může doporučit vhodná preventivní opatření.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz