On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Obezita

Obezita je významným rizikovým faktorem řady závažných tělesných nemocí, je nazývána též epidemií třetího tisíciletí. Česká republika se v počtu obézních dostala na přední místo v celé Evropě, 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjdou nám alarmující čísla: u žen 68 % a u mužů dokonce 72 % populace. Výskyt obezity a nadváhy je u nás vyšší než v evropském průměru.

Příznaky

Důležitý je poměr váhy a výšky, charakterizovaný indexem BMI (Body mass index – Index tělesné hmoty). Pokud jeho hodnota klesne pod 20, značí to podvýživu, BMI v rozsahu 20 – 25 je považován za normální stav ideální pro zdravý život, BMI v rozpětí 25 – 30 se označuje jako nadváha a BMI nad 30 jako obezita. Toto rozdělení je však hrubé a nelze se jím do detailu řídit, například u profesionálních sportovců je nepoužitelné. Důležitějším ukazatelem je poměr tukové a svalové hmoty.

Příčiny

Obezita vzniká interakcí genetických a zevních faktorů. Samozřejmě existují určitá období, která jsou pro rozvoj obezity velmi významná – u žen zejména doba těhotenství a období po něm, dále období přechodu, u dívek doba dospívání. Všeobecně jsou to pak zejména stresové faktory a období, kdy se snižuje pohybová aktivita – nástup do zaměstnání, založení rodiny, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, odchod do důchodu. Nejdůležitější pro vznik obezity je nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. Tento nepoměr může mít dvě příčiny, příliš velký příjem energie v podobě potravin nebo malý výdej energie v podobě pohybu. Ve většině případů bývá důvodem obezity kombinace obou.

Minimálně z 50 % je obezita podmíněna geneticky, genetické předpoklady představují významný faktor. Pokud jsou oba rodiče obézní, pravděpodobnost výskytu stejného problému u jejich potomka je 80 %. Tato nevýhoda se ale dá změnit zvýšeným úsilím při dodržování správných stravovacích návyků a dostatkem pohybové aktivity. Energetické nároky organismu určuje tělesná hmotnost, pohlaví a stupeň fyzické aktivity. Přesto existují různé individuální, převážně geneticky zakódované faktory, které energetickou rovnováhu ovlivňují. Znamená to, že se obezita může objevit i u osoby, která opravdu nekonzumuje více než ostatní lidé. Pravděpodobně se ale méně pohybuje a vzhledem k vrozeným dispozicím si musí dávat větší pozor na skladbu jídelníčku.

Přes rozšířený názor, že obezitu způsobuje nemoc, se při jejím vzniku uplatňuje jen asi v 1 % případů. Mezi nemoci, které mají vliv na vznik obezity, řadíme zejména sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreóza) a zvýšenou hladinu hormonů kůry nadledvin (Cushingův syndrom). K rozvoji nadváhy a obezity přispívají v některých případech i léky, které mohou zvyšovat chuť k jídlu. Jsou to zejména některá antidepresiva, neuroleptika (psychofarmaka), tranqulizéry (léky na uklidnění), glukokortikoidy (hormonální léky – hormony kůry nadledvin) a gestageny (druh ženských hormonů).

Prevence

Jediný možným doporučením je zdravá a vyvážená strava a dostatek pohybu.

Léčba

Na prvním místě je nutné snížit příjem energeticky vydatné stravy a zvýšit příjem přirozené vlákniny (ovoce, zeleniny, vlákninových přípravků). Důležité je rozložení příjmu energie během dne, proto během hubnutí jíme spíše často a menší porce. Snažíme se jíst pomalu a na jídlo se soustředit. Pozor dáváme na dostatečný pitný režim, upřednostňujeme nízkoenergetické nápoje (čaje, minerální vody). Omezujeme příjem alkoholických nápojů, které jsou též energeticky bohaté. Doplňujeme přísun vitamínů a minerálů. Bezpodmínečně nutný je dostatek pohybu a fyzické práce. Velmi důležitým faktorem je i psychika – nesmí chybět motivace, skutečná chuť změnit svůj životní styl. Pro ty, kteří jsou rozhodnuti dodržovat režimová opatření, je možno po konzultaci s lékařem předepsat i některé léky, které snižují chuť k jídlu nebo vstřebávání tuků ve střevě a které prokázaly pozitivní účinek na redukci tělesné váhy.

Jakým způsobem odhalí GenScan riziko vzniku obezity?

Genetická analýza GenScan analyzuje především ty geny, které se podílejí na metabolizmu tuků a ovlivňují tak riziko vzniku obezity.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz