On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Infarkt myokardu

Infarkt myokardu je v České republice jednou z nejčastějších příčin onemocnění a úmrtnosti zejména mužů ve středním věku. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let. Nemoc se nevyhýbá ani mladším lidem, kteří mají nadměrnou srážlivost krve, genetickou dispozici k této chorobě či velmi špatnou životosprávu. S touto diagnózou je na interních odděleních hospitalizována více než polovina dospělé populace. Srdečně-cévní choroby jsou v České republice na prvním místě v příčinách úmrtí, zemře na ně více než 55 tisíc lidí ročně.

Příznaky

Nemoc se projevuje tlakovou, svíravou nebo pálivou bolestí na hrudi, která je silnější a trvalejší než běžný záchvat anginy pectoris a která může vystřelovat do obou paží (častěji levé), ramen, dolní čelisti, bránice, břicha a zad. Infarkt bývá často spojen s dušností, úzkostí, někdy se připojí zvracení, může však vzniknout i bez předchozích varovných signálů, v malém procentu případů je možný i bezbolestný průběh (spíše u diabetiků).

Příčiny

Jde o uzávěr nebo kritické zúžení tepny na srdci. Aterosklerózou postižená céva se postupně zužuje aterosklerotickým plátem (poškození vnitřní cévní stěny). Nedostatečný přítok krve srdečním buňkám se zpočátku projevuje tzv. anginou pectoris (bolestí na hrudi). Pokud dojde až k infarktu myokardu, intenzita bolesti bývá silnější a neodezní sama nebo po nitroglycerinu jako v případě angíny pectoris. V této situaci dochází k akutnímu nedokrvení (ischémii) srdečního svalu, který nemá dostatek kyslíku a živin pro svoji činnost. Pokud není obnoven průtok tepnou, buňky svalu odumírají. Funkce srdce je ohrožena v závislosti na rozsahu jeho poškození. Část pacientů umírá ještě před příjezdem do nemocnice na poruchu srdečního rytmu. Infarkt může vést k řadě komplikací včetně prasknutí srdce, selhání srdce jako krevní pumpy a úmrtí.

Léčba

V léčbě infarktu myokardu jde v první řadě o čas – je nutné co nejrychleji přivolat první pomoc a transportovat postiženého do nemocnice k zprůchodnění ucpané tepny. První věcí, kterou může pacient pro sebe udělat, je vzít si 1 tabletu Nitroglycerinu pod jazyk (pokud ho má) a 400 mg kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Anopyrin, Acylpyrin, aj.). Při příjezdu lékař připojí pacienta na monitor EKG, potvrdí diagnózu a podá další léky a kyslík. V nemocnici se rozhodne, zda pacient dostane léky na přímé rozpouštění sraženiny nebo podstoupí léčbu roztažením zúženého místa cévkou (tzn. angioplastiku), popřípadě zda-li mu bude akutně našit bypass (nahrazení postiženého úseku cévy jinou cévou). Všechny záchranné akce jsou podmíněny včasným příjezdem do nemocnice, aby poškození bylo minimální. Další léčba se zaměřuje na podporu životních funkcí, časnou rehabilitaci a takzvanou sekundární prevenci, která by kromě užívání léků prodlužujících přežití pacientů měla zahrnovat i kompletní změnu dosavadního životního stylu.

Prevence

Mezi základní preventivní opatření patří dodržování zdravého životního stylu. Znamená to racionální úpravu jídelníčku s vynecháním nadbytku nasycených tuků a naopak obohacení o tuky nenasycené, rostlinné. Je žádoucí omezit ve stravě jednoduché cukry a zařadit více vlákniny, zvýšit příjem syrové zeleniny a ovoce. Udržovat tělesnou hmotnost v ideálním rozmezí a včlenit do svého programu i pravidelnou fyzickou aktivitu dle výsledků zátěžových testů a doporučení lékaře. Zcela samozřejmé by mělo být nekouření a omezení větší konzumace alkoholu (malé množství není škodlivé).

Co odhalí GenScan o infarktu myokardu?

V rámci genetické analýzy GenScan jsou v souvislosti s dispozicemi k infarktu myokardu analyzovány geny účastnící se látkové přeměny tuků, geny související s regulací průsvitu cév a dále geny ovlivňující srážlivost krve. Lékař bude mít k dispozici důležité informace, které mu napoví, jaké tělesné oblasti mohou být narušeny ve vztahu k tomuto onemocnění. Na základě analýzy GenScan může lékař doporučit individuální preventivní opatření.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz