On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Hypertenze

Arteriální hypertenze - krevní tlak vyšší než 140/90 mm Hg - patří mezi nejčastější onemocnění srdce a cévního oběhu, postihuje přibližně 20 až 30 procent dospělé populace. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost. Podle odhadů je až 25 procent úmrtí nad 40 let věku přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým krevním tlakem. Pokud hypertenze není léčena, zvyšuje se riziko onemocnění srdce a cév včetně smrti na srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.

Příznaky

Arteriální hypertenze nemá žádné charakteristické příznaky. Dlouho nemusíte o svém onemocnění vědět a vysoký krevní tlak je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací. Někdy se mohou vyskytovat bolesti hlavy, únava, poruchy spánku. V pokročilých stádiích se objevují příznaky vyplývající z poškození jiných orgánů dlouho trvajícím vysokým krevním tlakem: dušnost, bolesti na hrudníku, infarkt myokardu, poruchy ledvin a zraku.

Příčiny

U tzv. primární hypertenze není příčina vzniku známá. Její riziko se zvyšuje u osob s nadváhou, při užívání většího množství soli, u alkoholiků, při nadměrné konzumaci kávy a čaje a u lidí trpících chronickým stresem.

Sekundární hypertenze je komplikací jiného známého onemocnění, může být způsobena např. podáním léků (kortikoidy, antikoncepční pilulky či steroidy), užíváním drog (např. kokain), těhotenstvím, orgánovými chorobami jako jsou zúžení aorty, chorobami ledvin a nadledvin, nádory mozku nebo poruchami spánku (obstrukční spánková apnoe) apod.

Prevence

K základům prevence zvýšeného krevního tlaku patří udržení normální tělesné váhy (index tělesné hmotnosti – BMI by měl být do 25), snížení příjmu sodíku (soli), pohybová aktivita - minimálně půl hodiny pokud možno každý den např. rychlá chůze, snížení příjmu alkoholu, speciální potravinové doplňky individuálně doporučené lékařem a v neposlední řadě i změna jídelníčku (např. obohacení o nenasycené mastné kyseliny a omezení nasycených mastných kyselin).

Léčba

V případě sekundární hypertenze je nutné léčit i základní onemocnění. Při primární hypertenzi je důležité snížit příjem soli, omezit kouření a pití alkoholu, zvýšit tělesnou aktivitu a minimalizovat stres.

Pokud se režimovými opatřeními nepodaří výši krevního tlaku upravit do normy, nasazují se léky: diuretika, betablokátory, vazodilatátory, ACE inhibitory, alfablokátory, centrálně působící léky.

Jakým způsobem odhalí GenScan riziko vzniku hypertenze?

Při vzniku hypertenze hraje zásadní roli dědičnost. Genetickou analýzou budou vyšetřeny polymorfizmy genů, které se přímo účastní regulace krevního tlaku (např. renin-angiotensinový systém). To lékaři umožní doporučit Vám vhodná preventivní opatření.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz