On-line výsledky pacientů pro smluvní lékaře Pacientský dotazník
Plastická operace, liposukce, stomatologie - GHC Praha

GHC GENETICS - Prevence je základ pevného zdraví

Celiakie

Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo vytváří protilátky napadající vlastní tkáně těla. Tento proces je vyvolán bílkovinou glutenem obsaženým v pšenici, žitu a ječmenu. Některé osoby s celiakií reagují i na oves. Výskyt celiakie v populaci je velmi vysoký, trpí jí každá dvoustá až třístá osoba, v České Republice je to asi 40 000 osob. Pokud zůstává celiakie nediagnostikovaná a neléčená, hrozí postiženým osobám poruchy růstu, opožděná puberta, častější potraty, u mužů poruchy tvorby spermií, neplodnost, epilepsie nebo deprese. Po desetiletém trvání nemoci dochází u těchto osob ke vzniku rakoviny až v 15 % případů.

Příznaky

Ztráta hmotnosti, průjem, dávení, nechutenství, únava, bolesti kostí, bolesti břicha, slabost, anémie, křeče svalů, rozmrzelost. U dětí se může projevovat nesoustředěnost, problémy se zuby, problémy s růstem a vývojem. Neléčená celiakie zvyšuje nebezpečí tzv. non hodkinských lymfomů (agresivní rakovina lymfatických uzlin), pravděpodobně také rakoviny střeva.

Příčiny

Pro vznik celiakie jsou zásadní dědičné dispozice a přítomnost spouštěče. Spouštěčem může být stres, trauma nebo virová infekce. U osob trpících celiakií dochází vlivem konzumace lepku k mnoha nežádoucím zdravotním projevům, oslabení imunity a zánětům ve střevech. V důsledku toho zanikají střevní klky, výchlipky střevní sliznice, které zvětšují plochu potřebnou ke trávení. Následkem jejich úbytku nemocní trpí nedostatkem živin, enzymů, vitaminů, minerálů. Kvůli nedostatku živin dochází k osteoporóze, křivici, otokům, chudokrevnosti, poruše vstřebávání cukrů, což vede k dalším problémům se zažíváním.

Prevence

Jedinou možnou prevencí je bezlepková dieta. Časná diagnóza, kterou GenScan nabízí, je velmi důležitá pro započetí včasné bezlepkové (bezglutenové) diety.

Léčba

Jedinou současnou možností léčit celiakii je „bezlepková dieta“. V přípravě této stravy se používá mouka sójová, rýžová, kukuřičná nebo komerční potravinářské výrobky s označením bezlepkové. V potravě nemocného se nesmí vyskytovat žádný lepek obsažený v klasických obilovinách, které je nutné ze stravy zcela vyloučit. Vyléčit celiakii je v současné době nemožné.

Jakým způsobem odhalí GenScan riziko propuknutí celiakie?

Genetická analýza GenScan prověří tzv. HLA systém, který souvisí s dispozicemi ke vzniku celiakie. Upozorní na možná rizika a v případě dispozic vysvětlí dosavadní zdravotní problémy. Na základě výsledků GenScan lze případně doporučit dietu a další dovyšetření, která povedou k zamezení pozdních následků nemoci zejména rakoviny.

Poraďte se s námi online Dokumenty ke stažení

Partnerské společnosti

Smluvní partneři

Certifikace

Chcete se stát smluvním lékařem?
Lékaři online
GHC GENETICS najdete v sekci genetika na odborném webu Lekari-online.cz.
powered by Lékaři-online.cz