covid

GHC Genetics spolu MČ Praha 9 pilotně otestuje moderní metodou odběru ze slin 350 žáků

GHC Genetics ve spolupráci s městskou částí Praha 9, v návaznosti na připravovaný návrat žáků do škol, spustí ve středu vlastní pilotní testování prostřednictvím speciálních antigenních neinvazivních testů, které se vyhodnocují ze slin. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu a jejich návrat do škol tak nebude spojen s nepříjemnými zážitky. Antigenní test včetně jeho vyhodnocení si budou moci provést děti jednoduše s rodiči v domácím prostředí. Pilotní testování žáků proběhne ve středu 17. února na základní škole Litvínovská (200 žáků) a v Mateřské škole Veltruská (150 žáků).

„Testování je nezbytné pro bezpečné obnovení výuky ve školách. Naše městská část hledala praktickou cestu, která by byla pro děti, rodiče i učitele nejméně stresující, a přitom nám přinesla očekávaný efekt. Tento systém je podle doporučení odborníků nejlepší. Neváhali jsme a využili nabídky společnosti GHC Genetics, se kterou prostřednictvím její sesterské společnosti LLG již delší dobu společně provozujeme odběrové místo u Polikliniky Prosek,“ uvedl k pilotnímu testování místostarosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík.

Celkem 350 dětem byla dnes prostřednictvím školy distribuována zdarma sada, obsahující 1 antigenní test, odběrovou nádobku, 1 PCR test (nutný pro potvrzení v případě pozitivity či nejasného výsledku u antigenního testu) a návod, jak postupovat. U obou typů testů je jednoduchý odběr ze slin. Neinvazivní antigenní testy ukážou výsledek do 15 minut. Jejich nevýhodou je jako u všech orientačních testů (rychlotestů) menší přesnost oproti PCR testům.

„Antigenní test si rodič s dítětem udělá a vyhodnotí ve středu ráno před cestou do školy jednoduchou metodou podle návodu, který obdržel spolu s odběrovou sadou. Pokud bude výsledek antigenního testu negativní, tak rodič dítěti podepíše přiložený formulář, s nímž může jít do školy. Pokud bude test pozitivní či neprůkazný, tak do školy dítě nesmí a provede si doma stejnou metodou PCR test. Zkumavku se vzorkem pro vyhodnocení PCR testu poté rodič odevzdá na odběrovém místě u polikliniky Prosek a do 24 hodin se dozví výsledek. Tento PCR test dokáže zachytit jak původní, tak novou, tzv. britskou mutaci viru, což je bezesporu veliký benefit oproti jiným typům testů“ upřesnil postup pilotního testování ředitel GHC Genetics Viktor Furman.
Pokud pilotní testování proběhne bez komplikací, budou si děti spolu s rodiči dělat doma testy každých 14 dní, nebo podle potřeby i častěji. V rámci ostrého provozu bude následně výsledek každého testu zanesen do speciální elektronické aplikace díky jedinečnému kódu, kterým je označena odběrová sada. Elektronickou databázi vyvinula společnost GHC Genetics na míru společně s MČ Praha 9. Výsledky testů tak budou sdílet vzájemně škola i rodiče a včas tak budou moci udělat příslušná opatření v případě, že bude u některých žáků prokázán pozitivní test.

V současné době vysočanská radnice nakoupila tři tisíce antigenních testů, které stačí pro první testování po znovuotevření základních škol. Měsíčně přijde jejich pořízení pro pět základních škol zřizovaných devátou městskou částí na 800 000 korun. Pokud by tento stav trval celý školní rok, musí devátá městská část najít finance na neplánovaný výdaj osm milionů korun. O systémové finanční podpoře chce proto jednat i svládou. Zároveň je připravena nabídnout zavedení tohoto propracovaného systému testování dalším městským částem a základním školám.

„V souvislosti s protikoronavirovými opatřeními instalovala MČ Praha 9 už začátkem letošního školního roku ve svých základních školách systém „chytrého teploměru“. Termokamery u vchodů při příchodu žáků nebo učitelů ukážou, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní a jeho nespornou výhodou je, že dokáže na rozdíl od ručního teploměru zkontrolovat velký počet osob najednou. S otevřením škol pak dodáme do svých školských zařízení i respirátory třidy FFP2“ doplnil k celkovým opatřením ve školách místostarosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík.

Rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy na naší INFOLINCE COVID-19 (+420) 739 500 500, případně na e-mailové adrese covid@ghc.cz.

zpět na aktuality

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.