covid

GHC Genetics nabízí unikátní testování mateřského mléka na protilátky proti COVID-19

Certifikovaná laboratoř GHC Genetics nově nabízí nově unikátní test, který je určený pro maminky, jež by chtěly vědět, zda a v jakém množství se v mateřském mléce vyskytují protilátky proti onemocnění COVID-19, ať již na základě prodělaného onemocnění, tak na základě provedené vakcinace. GHC Genetics je první laboratoří, která toto vyšetření provádí. Výsledek testu se maminka dozví 2-3 dny od obdržení vzorku do laboratoře.

Od doby, kdy se na našem území objevily první osoby, tak postupně mezi nimi byly logicky i těhotné a kojící ženy. Maminky samozřejmě nejen zajímalo, zda může koronavirus plod poškodit, ale zda po prodělání nemoci se vytvořené protilátky dostanou do mateřského mléka a ochrání tak jeho prostřednictvím i miminko. Za poslední necelé 3 roky byla publikována celá řada studií, která se tímto zabývala a zjištění, nezávisle potvrzená různými institucemi jsou naštěstí velmi pozitivní.

„Protilátky nebo také imunoglobuliny vznikají po kontaktu s cizorodými patogeny, které dokáží identifikovat a zneškodnit. V rámci našeho testu provádíme test na protilátky třídy IgA, IgM a IgG. V mateřském mléce jsou obsaženy protilátky všech tříd, nejvýraznější podíl však tvoří protilátky třídy IgA, které se uplatňují v boji proti chorobám, které napadají plicní výstelku, což je typické pro Covid-19. Díky pokročilým laboratorním metodám dokážeme v rámci testu tyto protilátky v mateřském mléce identifikovat a stanovit i jejich výši“, uvedla Renáta Michalovská vedoucí laboratoře GHC Genetics k testu na hladinu protilátek v mateřském mléce.

Pokud bude mít jakákoliv maminka o test zájem stačí k nám kdykoliv přijít během otevírací doby i bez objednání (V Holešovičkách 29, Praha 8 Libeň). Stačí přinést v čisté nádobě 5-10 ml nijak neupraveného odebraného mateřského mléka, které by mělo být co nejvíce čerstvé, nejlépe odebrané ten samý den. I když je možné provést test i u staršího odběru a přinést i vzorek zamražený, předpokládáme, že maminka bude chtít znát aktuální výši protilátek. Aby byl ale test co nejvíce průkazný, je vhodné zároveň provést analýzu i z krve maminky, kterou odebereme u nás. Specificita tohoto testu je 97,1 % senzitivita 97,5 %. Test vyvinula společnost Testline sídlící v Brně. Cena testu se odvíjí od toho, zda maminka bude chtít zjistit všechny tři typy protilátek a zda bude test prováděn jen z mléka nebo i z krve. Výsledek testu obdrží maminka emailem ve formě laboratorní zprávy od 48-72 hodin od doručení vzorku do laboratoře.
covid „Pro test není žádnou kontraindikací, zda byla či nebyla maminka očkovaná. Test dokáže detekovat jak protilátky jež vznikly přirozenou imunitní reakcí, tak i protilátky vytvořené na základě vakcinace. Vědecké studie prokázaly výskyt protilátek v mateřském mléce vytvořených i na základě provedené vakcinace. Lze tak předpokládat, že kojení u očkovaných žen může zajistit ochranu dítěte před COVID-19. Nicméně některé studie naznačují, že protilátky po prodělané infekci jsou pravděpodobně přenášeny na dítě v mateřském mléce ve vyšším titru (množství), než po vakcinaci.“, doplnila vedoucí laboratoře GHC Genetics Renáta Michalovská.

Rádi Vám zodpovíme Vaše dotazy na naší INFOLINCE COVID-19 (+420) 739 500 500, případně na e-mailové adrese covid@ghc.cz.

zpět na aktuality

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby.