FAQs

Nejčastější dotazy

Jak funguje RT/PCR test?

PCR test je vysoce specifický a citlivý test, jehož cílem je detekce přítomnosti ribonukleové kyseliny (RNA) viru, přičemž cíleně vyhledává geny specifické právě pro SARS-CoV-2. Tento test je jako jediný doporučený pro nejspolehlivější diagnostiku onemocnění.

Jaké dokumenty musím předložit před absolvováním testu?

Vždy je nutné mít u sebe průkaz totožnosti (občanský průkaz či pas) bez ohledu na to, zda máte E-žádanku od lékaře, nebo jste samoplátce. Vždy se musí provádět kontrola totožnosti. Před samotným odběrem si prosím proveďte rezervaci přes stránky covid-ghc.com.

Jak samotný odběr vzorku testu PCR probíhá?

Odběr je prováděn jednorázovou sterilní speciální štětičkou, která je zavedena do nosu. Virus se množí také v buňkách sliznice horních cest dýchacích, proto je potřeba provést stěr ze sliznice nosohltanu, aby vyšetření v laboratoři bylo co nejpřesnější. Je také možnost provést odběr z dutiny ústní.

Kolik stojí test?

Ceny testů se odvíjí od toho, co přesně každá osoba v rámci testu požaduje (rychlost, certifikát apod.). Komplexní ceník služeb najdete na adrese ZDE.

Za jak dlouho obdržím výsledek?

Garantujeme dobu vydání výsledků do maximálně 24 hod, ale  upozorňujeme předem na skutečnost (a tuto testovaná osoba zadáním testu u GHC GENETICS stvrzuje a plně akceptuje), že pokud se prokáže výsledek PCR testu jako tzv. neprůkazný a musí se z důvodu nastavených zákonných kvalitativních norem opakovat, aby nemohlo dojít k nesprávnému závěru výsledku, může se doba vydání výsledku testu prodloužit.

Za jaké situace provádíte nový odběr?

V případě, že je test 2 x za sebou neprůkazný, je vždy nutné odebrat nový vzorek, aby bylo možné provést nové měření. I když se tak nestává často, ve výjimečných případech je to možné. V takovém případě žádáme klienta, aby se dostavil na odběrové místo, kde mu bude odebrán nový vzorek. Nový test již klientovi test neúčtujeme, ať již byl předtím samoplátce, nebo měl od lékaře E-žádanku.

Jakou formou výsledek obdržím?

V obdržené SMS zprávě obdržíte výsledek testu (negativní/pozitivní) a dále kód prostřednictvím kterého získáte přístup do zabezpečeného odkazu, který vám přijde na e-mail a prostřednictvím kterého si můžete stáhnout laboratorní zprávu. Pokud máte zaplacený i Certifikát o bezinfekčnosti od MZČR, bude součástí této zprávy. Veškerý proces probíhá v souladu s nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR). Upozorňujeme, že u základních verzí antigenního a PCR testu pro samoplátce je zasílána jen SMS.

Vystavujete zpětně doklad o zaplacení (účtenku)?

Je nám líto, ale zjednodušený daňový doklad (účtenka), která dostává každý samoplátce při odběru znovu nevystavujeme. Proto je vždy nutné si účtenku pečlivě uschovat, na což se snažíme testované soby co nejvíce upozorňovat už na samotném odběrovém místě. Je to podobné, jako když byste žádali o novou účtenku ze supermarketu.

Kde máte odběrová místa?

Aktuální seznam naších odběrových míst se všemi informacemi najdete ZDE

Musím výsledek pozitivního testu nahlásit hygienické stanici já nebo ho nahlásíte vy jako laboratoř?

Testovaný není povinen výsledek testu nahlásit ani v případě jeho pozitivity. Výsledky poskytne GHC Genetics hygienické stanici zhruba do 3 hodin od doby vyhodnocení daného výsledku. Testovaný je povinen se řídit aktuálně platnými nařízeními v případě své pozitivity.

Musí se nechat testovat i malé děti?

Při vstupu do státu, který dané vyšetření pro nezletilé osoby požaduje, je nutné zpravidla otestovat všechny osoby bez ohledu na jejich věk. Vždy je vhodné, ověřit si před vstupem do konkrétního státu na MZV ČR, jaké je aktuální nařízení pro testování nezletilých osob a dle tohoto postupovat.

Stačí mi negativní test do destinace, kam letím?

V případě informací ohledně požadavků jednotlivých zemí v rámci překračování hranic, se prosím obraťte na informační portál Ministerstva zahraničí nebo MZČR:

INFORMAČNÍ PORTÁL MZČR

Je nutné vždy sledovat, do jaké země míříme a přes jaké země, pokud jedeme autem, budeme projíždět. V každé zemi je situace odlišná a dynamicky se vyvíjí a nelze vyloučit, že v zemi, kde byl potřebný např. jen negativní PCR test, bude nově platit i předložení certifikátu o bezinfekčnosti, ukončené očkování apod.